JooMix - Joomla шаблоны CMS Joomla Help

Voluntari din ultimii 2 ani

"Când am ajuns în România și am părăsit aeroportul, când m-am uitat în jur, m-am speriat, toți mi-au recomandat un taxi și mă trăgeau în toate părțile- după 6 luni vin din nou la aeroport, și îmi doresc să fiu din nou în prima zi din aventura mea de 6 luni" acesta este ce a spus o voluntară din Spania care a luat partr în Aventura noastră cu 26 de voluntari străini, 10 asociații, 15 membri ai personalului, 30 de instituții și peste 1000 de personae care au participat la activitățile organizate de ei.

 

 

În primăvara anului 2017, am avut plăcerea de a anunța cea de-a cincea evaluare pozitivă a proiectului nostru de voluntariat european, intitulat „Suport pentru dezvoltare Transilvaniei: volumul 5”, susținut de programul Erasmus+.

Similar proiectelor noastre anterioare, activitățile radio online, reutilizarea și reciclarea, activitățile pe bază de plante, de support a asociației noastre, astronomie și grădiniță au rămas, dar am dorit să aducem noi activități în această rundă, deci activitatea de susținere a tinerilor cu dizabilități și cea de păpuși care a fost inclusă în biblioteci , școli și grădinițe, au avut o mulțime de efecte pozitive asupra dezvoltării copiilor.

În septembrie, voluntarii noștri au început primul flux cu 7 fete și un băiat. Locuitorii Casei Galbene erau plini de voluntari colorați, creativi și deștepți, care erau foarte fericiți să se ajute reciproc cu proiectele lor. În afară de aceste proiecte, ei au lucrat cu această echipă o zi pe săptămână și la alte activități, de obicei pentru a ajuta o instituție, cum ar fi Grădinița Mesevár au ajutat grădina Primăriei, au săpat uneori și terenul de lavandă și au vopsit și unun gard. Această echipă, deși era formată din fete, era dispusă să facă toată munca necesară.

Primăvara, în fluxul 2, au venit mai mulți băieți în echipa de voluntari, dar fetele erau încă în majoritate. Au avut și activități proprii, dar vara i-a adus pe mulți dintre ei la sarcini colorate, în tabere din diferite zone.

A treia echipă era cea mai interesantă echipă de voluntari din clubul nostru de până acum. Toată lumea era un individ distinct, care își întindea granițele în diferite domenii.

În total, ne simțim foarte norocoși, ca asociație, ca comunitate, ca persoană. Erasmus+ ne-a oferit oameni de la care putem învăța, primii și nu în ultimul rând și noi puteam oferii și lor.